Papp Dóra nem fél megismerni a fiatalok világát
- zsebkonyvbatik
- May 21, 2023
- 3 min read
Dóra a fiatalok visszajelzéseiből tudja, jó úton jár. Arról mesélt nekünk, miként veszi fel velük a kapcsolatot, hogy még jobban megismerje őket.

„Szeretem felfedezni az újabb és újabb dolgokat, amik nem feltétlenül tartoznak az én világomba, és ilyenkor rájövök, hogy milyen kreatívak a fiatalok.”
Kérlek, mesélj röviden arról, mióta írsz?
Saját magam szórakoztatására kezdtem el írni 13-14 éves koromban. 17 évesen írtam az első regényem kéziratát.
Hogy néz ki nálad az alkotás folyamata?
Ha elég hosszú ideje gyűlnek az ötletek egy regényhez, rendszerezem a motívumokat, a jeleneteket, a karakterek személyiségfejlődését, és elkezdem írni a regényt. Elkezdeni a legnehezebb, de nem éri meg túlgondolni. Ha valami félresiklott, akkor legalább kiderül. Haladni kell, az a lényeg, mert attól mindenféleképpen okosabb leszel – vagy működik a szöveg, vagy nem. Ez a folyamat átlagosan fél évig tart nálam; ha van elég időm írni, akkor ennyi idő alatt megvan a regény kézirata.
Könyveid célcsoportja a fiatalok. Mennyire nehéz ennek a korosztálynak írni?
Egyben hálás meló és nagy kihívás. Főleg a technika miatt gyorsan változik, hogyan töltik a szabadidejüket, mi köti le őket, mi érdekli őket. Szeretem felfedezni az újabb és újabb dolgokat, amik nem feltétlenül tartoznak az én világomba, és ilyenkor rájövök, hogy milyen kreatívak a fiatalok. De persze van, hogy valami már nekem is sok. Mindent megpróbálok elkövetni azért, hogy megértsem a világukat.
„Amikor hosszú levélben írják meg, hogy miért jelentett nekik sokat az adott könyvem, akkor tudom, hogy jó úton járok.”
A saját élményeidet írod meg regényeidben, vagy inkább mások elbeszéléseit, általad látott, olvasott történetek ihletnek meg?
Természetesen mindkét eset előfordul. Csempészek a mindennapokból a történeteimbe.
Hogyan figyelted meg a fiatalok viselkedését, beszédüket?
Az internet ilyen szempontból is nagy segítség.
Csak ifjúságit írsz, vagy van más zsáner is, amiben szívesen írsz? Melyik a kedvenc?
A Rúnatánccal legutóbb kísérleteztem a new adulttal, bár lehet még ifjúságinak is venni. Ezt nagyon élveztem, jó kis kihívás volt.
Melyik zsánerben olvasol a legszívesebben?
Szeretem a fantasyt és a realistát is. Szeretem a filozófiát és a pszichológiát, és bármikor képes vagyok elővenni egy klasszikus romantikus realistát, hogy bepótoljam.
Van írói példaképed?
Tolkien, Neil Gaiman, George R. R. Martin.
Melyik szereplőd bőrébe bújnál egy időre?
Talán Szepes Norbi (Bolyongó, Rúnatánc), az újpogány vándor, aki bárhol elboldogul az idegen nyelvtudása és a talpraesettsége miatt.
Melyik ülnél le szívesen egy hosszú beszélgetésre? Hová szerveznéd a találkozót?
Hosszú beszélgetésre talán a Helena-trilógia Jeremy Ravenjével, akinek annyira rejtélyes és sokrétű a képessége, hogy órákig faggatnám róla. Csakis a fenyőerdős Oregonban, a Pistol folyó partján.

Mi a tapasztalatod, a fiatalok szeretik a könyveidben megjelenő témákat? Mit nyújt számukra? Szoktál erről visszajelzést kapni tőlük?
Szerencsére sokan írnak nekem, általában Instagramon keresztül. Sokszor mondom nekik, hogy én ezekből a visszajelzésekből merítek erőt. Amikor hosszú levélben írják meg, hogy miért jelentett nekik sokat az adott könyvem, akkor tudom, hogy jó úton járok. Nem egy olvasó írta nekem, hogy egy-egy téma vagy karakter motiválta a változásra vagy új szokások kialakítására, és ezt döbbenetesen jó olvasni.
Szerinted milyen csatornán érhetőek el ma a fiatalok, és mivel lehet felkelteni a figyelmüket? Hogyan jutnak el hozzájuk az írásaid?
Miközben erre az interjúra válaszolgatok, épp bekapcsoltam egy élő adást TikTokon. Most is beszélgetek velük, folyamatos a kapcsolattartás, akár YouTube-on, akár moly.hu-n, akár Instán.
Milyen témák foglalkoztatják a leginkább a fiatalokat? Mi okozhatja mostanában egy kamaszkorú fiatalnak a legnagyobb nehézséget?
Két fő irány van ebben, az egyik, hogy próbálják kibogozni a helyüket az egyre globalizálódó világban, próbálják megérteni, mi történik velünk, Európában, magyarokkal, és milyen lehetőségeik vannak. A másik, ezzel párhuzamosan futó a saját kis személyes életük mindennapos problémái, amibe beletartozik a szülőkkel való kapcsolat, a teljesítés a suliban és a barátságok, szerelmek is.

Papp Dóra dedikál
Honnan kapnak ma a fiatalok tanácsot, segítséget?
Meglepődnénk, milyen sokan nem mernek a szüleikkel beszélni, így marad az internet – ha egyáltalán jó helyen keresik a megoldást. Szerencsére a világháló ilyen szempontból tud nagyon előnyös is lenni, nem kell mindig az ördögöt látni benne. Jómagam pedig szeretném azt hinni, hogy az ifjúsági írók is tudnak valamiféle iránytű lenni számukra.
Üzenj valamit a kamaszoknak – és a szüleiknek! :)
A fiataloknak azt üzenem, hogy tanuljanak nyelveket, hogy kinyíljon a világ számukra. A szülőknek azt, hogy kezeljék felnőttként a tiniket, így egészségesebb kapcsolatuk lesz velük. És persze mindenki olvasson sokat, azt amit csak szeretne!
Köszönjük, hogy válaszoltál a kérdéseinkre!
Gina, Petra
*
Papp Dóra elérhetőségei

Instagram: papp.dora
TikTok: papp.dora.official
YouTube: PappDoraKonyvek
Facebook: pappdoraofficial
Moly: pappdora
Wattpad: pappdoraofficial
Comments