Az olvasás népszerűsítése nem gyerekjáték - Szabó Eszter könyvtárossal beszélgettünk
- zsebkonyvbatik
- Feb 4, 2023
- 4 min read
Tudtátok, hogy a könyv lámpásként világít a zűrzavarban?

Ha olvasó közegben nő fel egy gyermek, az már rengeteget számít. Utána pedig a pedagógusokon van a felelősség és természetesen valamilyen szinten a könyvtárokon, könyvtárosokon.
Ide azonban valahogy el kell irányítani a gyerekeket és fiatalokat. Amennyiben már itt vannak, nekünk kell itt tartani őket.
Szabó Eszter, könyvtáros
Honnan jött az ötlet, hogy elindítsátok az első olvasásnépszerűsítő játékot, aminek októberben kezdődött a hetedik évada? Hányan vezetitek a játékot?
2015-ben létrehoztunk az egri Bródy Sándor és Megyei Könyvtárban egy új részleget, ami a TiniZug nevet kapta. Kicsi alapterületünk miatt a gyerekkönyvtár másik épületben helyezkedik el, így sajnos sok olvasót elveszítünk a kamaszkor beköszöntével. Nekik akartunk egy menedéket, zugot létrehozni. Itt nemcsak a könyvek azok, amik nekik szólnak hanem a berendezés, a miliő. Azonban ezt még mindig kevésnek éreztük, jöttek a nekik szóló programok, majd pedig a játék ötlete. Az első forduló még csak megyei hatókörű volt, de mivel sikeresnek bizonyult, felbátorodtunk és onnantól nincs megállás.
A játéknak két játékmestere van, akik napi szinten foglalkoznak a játékkal, de a zsűrizésnél, egyéb programoknál besegít a könyvtár egész kollektívája.
Kinek a közreműködésével jött létre? Hogyan szereztetek támogatókat?
A Nemzeti Kulturális Alap és az Informatikai és Könyvtári Szövetség a legfőbb támogatónk. Igyekszünk minden évben könyvesboltokat, kiadókat megkeresni, hogy könyvadománnyal járuljanak hozzá a program sikeréhez.
Ismertesd, kérlek, röviden a játékot.
A játék online zajlik, 2-5 fős csapatok vesznek részt benne. A játék 6 fejezetből / fordulóból épül fel, minden fordulónál egy-egy kreatív feladat elkészítése és egy könyvajánló megírása a cél. Erre fordulóként 3 hetük van a versenyzőknek. A versenyzők a Könyvválasztóból választhatják ki az olvasmányokat, összesen közel 200 könyvből, amelyek műfajonként kerültek besorolásra.
Hányan vesznek részt általában benne?
Az idei játékra 53 csapat regisztrált 154 fővel.
Milyen korosztályú csapatok jelentkezését várjátok?
Eddig a tinikorosztályt céloztuk meg, de már tavaly is szerettek volna fiatalabb és idősebb könyvmolyok csatlakozni, így már minden korosztály képviselteti magát a játékban. Természetesen korosztályonként külön értékeljük a csapatokat.

A Nagy Könyves Beavatás díjátadó
Milyen pozitív hatásokat tapasztaltál? Vannak visszatérő csapatok?
Olyan sok pozitív tapasztalatunk van, hogy oldalakat tudnék teleírni, de ami a legfontosabb visszajelzés, hogy vannak visszatérő csapataink, akik a játék végén és most is nagy örömmel fogadták, hogy újra elindul a játék. Amit sokszor és sokan említettek, hogy a legnagyobb élmény a csapatmunkában való részvétel, a beszélgetések, az építő viták, és természetesen a közös alkotások. Valamint azt is megfogalmazták többen, hogy a játéknak köszönhetően tértek vissza az olvasáshoz, hiszen végre olvasó társak közé kerültek, akikkel meg lehetett beszélni az olvasmányt, illetve végre volt, aki nekik szóló könyveket tudott ajánlani.
Mikor döntöttél úgy, hogy könyvtáros leszel? Szereted a szakmát?
Művelődésszervezőként végeztem, ennek köszönhetően kerültem a könyvtárba, de természetesen megszállott könyvimádó vagyok. Ezt a két területet pedig nagyszerűen lehet fuzionálni, amelynek eredményeként létre tudunk hozni olyan programokat, eseményeket, táborokat, foglalkozásokat amelyekkel igyekezzük megnyerni az embereket az olvasásnak, a könyvtárnak.
Sok kamasszal találkozol, hiszen van ifjúsági klubotok is (TiniZug). Milyen programokkal készültök?
A Bookfaloda könyvklubunk nemrég, 2022 novemberében indult, ahova elsősorban a tini korosztályt várjuk. Ezt havi rendszerességgel szervezzük. Vannak olyan események, mint pl. a Harry Potter délutánunk, amelyet évente egyszer megszervezünk, mert Harry Potterből sosem elég.
Tartotok könyvbemutatókat is?
Általában kortárs írókat hívunk a Tinizug eseményéire. Olyan írókat, akik vagy korban állnak közel a fiatalokhoz, vagy olyan témáról írnak, amelyek megérintik ezt a korosztályt.
Szerinted mivel lehet motiválni a fiatalokat az olvasásra?
A család az egyik legmeghatározóbb közeg. Ha olvasó közegben nő fel egy gyermek, az már rengeteget számít. Utána pedig a pedagógusokon van a felelősség és természetesen valamilyen szinten a könyvtárokon, könyvtárosokon. Ide azonban valahogy el kell irányítani a gyerekeket és fiatalokat. Amennyiben már itt vannak, nekünk kell itt tartani őket.

TiniZug
Meglátásod szerint, milyen csatornán érhetőek el ma a fiatalok?
Nagyon érdekes ez, hiszen iszonyatosan gyorsan változnak a felhasználói igények. A játék kezdetekor a Sacebook volt az elsődleges csatorna, ahol a kapcsolatot tartottuk a játékosokkal. A mostani tini korosztályú játékosnak már nincs is FB fiókja, és az Insta sem az ő világuk. Marad a TikTok, illetve van egy varázslat, ez pedig az élő szó. Bármilyen hihetetlen, de amikor kimentünk középiskolákba népszerűsíteni a játékot, vagy itt a könyvtárban beszélgetek fiatalokkal, a beszélgetés hatására nagyon sokan jelentkeztek a játékra, vagy jöttek el a könyvklubba.
Milyen típusú könyveket kölcsönöznek leggyakrabban? Tudsz példát mondani?
Nagyon örülünk, hogy napjainkra ilyen színes lett a kínálat a young adult típusú könyvekből, és ami még szuperebb, hogy mindent olvasnak a fiatalok. Továbbra is tarolnak a fantasy könyvek, de a romantikus illetve a krimi műfaj is nagyon népszerű a fiatalok körében, de a Netflix filmek könyves változatait is keresik.
Az úgynevezett tabu könyvek is keresettek, amelyek olyan témákat boncolgatnak, amikről talán nem könnyű beszélni, vagy nincs kivel beszélni róla.
Látsz olyan témákat, amik kimondottan foglalkoztatják a fiatalokat?
A kamaszkor sosem egyszerű, de amikor a világ ennyire felbolydul körülöttünk, még nehezebben igazodik el benne nemcsak egy fiatal, de az idősebb korosztály is. Az olvasás most sokak számára tényleg menekülés, de ha egy könyv lámpásként tud világítani ebben a zűrzavarban, azért minden olvasó nagyon hálás.
Honnan kapnak ma a kamaszok tanácsot, segítséget?
Bízom benne, hogy elsősorban otthon. Az iskolák és a pedagógusok felelőssége hatalmas, hiszen szinte ők töltik a legtöbb időt a fiatalokkal és ők szembesülnek azzal, hogy milyen lelkiállapotban vannak nap mint nap a gyerekek. Mi könyvtárosok egy-egy olvasmánnyal, könyvklubos beszélgetéseken keresztül tudunk segíteni.

Van olyan író, akiről azt gondolod, hogy hitelesen adja át a fiatalok személyiségét és az őket érintő témákat?
Szerencsére egyre több olyan fiatal alkotó van, akik abszolút a fiatalok hangján szólalnak meg, hiszen korosztályban közel állnak hozzájuk és képben vannak azt illetve, hogy aktuálisan milyen problémák foglalkoztatják őket.
Üzenj valamit a kamaszoknak – és a szüleiknek! :)
A kamaszoknak csak annyit üzennék, hogy bármilyen probléma vagy kérdés foglalkoztatja őket, ne tartogassák sokáig magukban, hanem osszák meg baráttal, ismerőssel. Minden problémára van megoldás, csak egyedül nehezebb megtalálni az odavezető utat. Lehet, hogy nem is gondolnak arra, hogy akár egy könyvtáros is tud segíteni. Ha mással nem, egy jó könyvvel biztosan.
A szülőknek pedig csak annyit, hogy túl gyorsan kiröppenek a fiókáink (saját tapasztalat), minden pillanatot használjanak ki, amit együtt tölthetnek velük. Ne „csak neveljük” őket, de hallgassuk is meg, amit mondanak. Kérdezzünk sokat. Milyen zenét hallgatnak, mit néznek vagy olvasnak, mi érdekli, foglalkoztatja őket. Tájékozódjunk akár a könyvtárban is, hogy mit ajánlana a könyvtáros gyerekeinknek vagy épp nekünk, velük kapcsolatban. Ebben az évadban pont ezért tartottam fontosnak, hogy családok is tudjanak nevezni a játékra, hiszen a közös játék egyenlő a közös élménnyel, ami összehozza a különböző generációkat.
Köszönjük, hogy válaszoltál a kérdéseinkre!
Gina, Petra
*
A Sztori olvasásnépszerűsítő játék elérhetősége:
Comments